Oldal kiválasztása

Miért használjunk kobotot?

Írta: Gál Imre, termékmenedzser

Az International Federation of Robotics (Nemzetközi Robotika Szövetség – IFR) alapvetően kétfajta robotot különböztet meg: az első kategóriába tartoznak az ipari robotok, melyeket ipari környezetben, automatizációra használnak és rendszerint a humán munkaerőtől elkülönítve, elszigetelve alkalmaznak. A második fő osztályba a szolgáltatói (másnéven szerviz) robotokat sorolják. Utóbbi csoportot erősítik cikkünk tárgyai is, a kobotok. Ezeket a gépeket teljes nevükön kollaboratív robotoknak hívjuk. Kobot esetében olyan robotokról beszélünk, melyek emberekkel közvetlenül, biztonságosan érintkezhetnek.

A Universal Robots e-Series család négy tagja: UR3e, UR5e, UR10e és UR16e.

Az IFR négy fő kollaboratív gyártási folyamatot különböztet meg:

  • Egymás melletti munka: ember és robot egy térben, egymás mellett dolgozik, de a munkaterület megosztása nélkül
  • Szekvenciális együttműködés: ember és robot ugyanazon a munkaterületen dolgozik, de sosem dolgoznak egyidőben ugyanazon a munkadarabon vagy gépen
  • Együttműködés: ember és robot ugyanazon a munkadarabon vagy gépen dolgozik egyidőben, és mindketten aktívak
  • Tudatos együttműködés: a robot valós időben reagál a dolgozó mozdulataira

A felsorolt folyamatok közül az első kettő a leggyakoribb, de az utóbbiakkal is számos helyen találkozhatunk.

További előnyt jelent, hogy kobottal gyakorlatilag nem létezik lehetetlen: változatos iparágak alkalmazzák őket évek óta, jól megfigyelhető termelésnövekedés mellett. A Universal Robots kobotjai jelen vannak a nehéziparban ugyanúgy, mint az élelmiszereket csomagoló gyárakban vagy különböző orvosi és kutatólaboratóriumokban. Jól példázza a robotkar rugalmasságát, hogy mennyi különböző célra használható.
A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány:

  • Szerelési folyamatok, csavarozás, összerakás
  • Festés
  • Csiszolás, polírozás, köszörülés, gyalulás, fúrás, őrlés
  • Gépkiszolgálás, CNC, fröccsöntés
  • Anyagkezelés, csomagolás, rakodás, áthelyezés, válogatás
  • Minőség-ellenőrzés, tesztelés, mérések és vizsgálatok
  • Hegesztés, forrasztás, ragasztás
  • …és minden más, amit csak el tudunk képzelni

Universal Robots UR10 az autóiparban.

Intuitív, biztonságos, rugalmas

Felmerülhet a kérdés, hogy ha ennyi mindenre alkalmazható egy kobot, akkor vajon mennyi időbe telhet telepíteni és beállítani egy ilyen nagy tudású eszközt. A Universal Robots termékei úgy lettek kialakítva, hogy előzetes programozási tudás nélkül is használhatóak legyenek és gyorsan munkába tudjanak állni. Intuitív, 3D-s vizualizációs megoldások segítik a felhasználót abban, hogy könnyen elsajátíthassa a robot használatát. A robotkart akár kézzel is a kívánt pozíciókba mozgathatjuk, de ha nekünk kényelmesebb a hozzá járó érintőképernyős tabletet használni erre a műveletre, azt is megtehetjük.

A Universal Robots a világon elsőként új szintre emelte a kobotjai telepítéséhez szükséges időt. Régen az integráció sokszor heteket vett igénybe – ma már ez csupán órák kérdése. A vásárlók visszajelzései alapján egy UR kobot átlagos telepítési ideje fél nap. Az eszköz kicsomagolását és rögzítését követően nagyjából fél órára van szüksége egy előzetes képzésben nem részesült felhasználónak az első egyszerű program megírásához. Ebből az is következik, hogy a Universal Robots modellek áthelyezése vagy új feladatokra „tanítása” szintén gyors és zökkenőmentes folyamat (International Federation of Robotics, 2018).

A kobotok esetében fontos megjegyezni, hogy céljuk nem az emberi munkaerő kiváltása, hanem az emberekkel való együttműködés. Arra tervezték őket, hogy elvégezzék az ember számára unalmas, gyakran ismétlődő, de ugyanakkor nagy precizitást és odafigyelést igénylő munkafolyamatokat. Az ember melletti munka képességén kívül a legnagyobb hangsúlyt a biztonság és a rugalmasság kapja. Előbbit jól példázza, hogy a kobotok már a 2016-os, ISO/TS 15066:2016 biztonsági szabvány szerint készülnek – ezt a szabványt egyébként kifejezetten a kollaboratív robotok számára alkották meg.

A Universal Robots vezérigazgatója, Esben Ostergaard szerint ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy manapság már sokkal magabiztosabban választanak maguknak a cégek kobotokat gyártási folyamataik optimalizálása céljából. Természetesen ennek megvan az ára: a kobotok jellemzően lassabbak és drágábbak az ipari robotoknál. Ezt viszont sikeresen ellensúlyozzák rugalmasságukkal és a ténnyel, hogy más robotokkal vagy célgépekkel ellentétben nem kell köréjük védőfalakat és egyéb balesetvédelmi megoldásokat tervezni. Ebből következik az, hogy a kobot mindig az adott hely igényeihez igazítható és rugalmasan, minimális átprogramozással helyezhető át egy másik munkafolyamatba (Maw, 2017).

Universal Robots kobotok a japán Nippon Zettoc csomagolósorán.

Kobotok a járvány idején

Zárszóként és érdekességként következzen egy 2020-ban aktuális téma: a koronavírus. Minden cég számára fontos, hogy a lehető legtöbb körülményhez, gazdasági helyzethez és akár egy világjárványhoz is képes legyen alkalmazkodni. A Universal Robots termékei ebben is élen járnak.

A Nanyang Technological University (NTU) április közepén megépítette a eXtremeDisinfection roBOT nevű eszközét, mely egy Universal Robots UR5 robotkarból és egy hozzá csatlakoztatott szórófejből áll, mindezt egy távolról vezérelhető mobilplatformmal tudják mozgatni. Egy szingapúri TV-csatorna összeállítást is készített erről:

Kézenfekvő dolog, hogy mekkora előnyt jelent az, ha embernek nem kell belépnie egy fertőzött területre, és a fertőtlenítést egy robot el tudja végezni. A kobotot emellett úgy programozták, hogy nehezen hozzáférhető helyekre is beférjen. A videón látható eszközt sikeresen alkalmazták is az egyetem területén.

Ezzel a néhány témával még csak a felszínt súroltuk, a jövőben változatos és részletes írásokat olvashatnak majd a kobotok alkalmazási területeiről, a hozzá csatlakoztatható különböző eszközökről és a Universal Robotsról, amely cég piacvezető a kollaboratív robotok terén. Ha felkeltette érdeklődését a cikkünk, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk!

ipar-napjai-2024

You have Successfully Subscribed!