Oldal kiválasztása

Intelligens varratvizsgálati megoldások

Hogyan váltsuk ki a mechanikus, időrabló és nehezen leolvasható varratmérőket?

Írta: Bálintné Dalmay Judit, termékmenedzser és Petényi Imre, hegesztőmérnök

Mára kijelenthetjük: a hagyományos mechanikus varratmérőkkel a helyszínen végzett, ismétlődő varratgeometriára és kötéskialakításra irányuló méréseket részben elfelejthetjük! Automatizáljon Ön is!

Az időigényes, ráadásul, kézzel dokumentált módszer azért is elavult, mert kizárólag a hegesztés utáni, azaz a már kész varratokat vizsgálja. A mérés eredménye függ a körülményektől, a dolgozó felkészültségétől, és még rengeteg dologtól. Utóbbiak azonban egyáltalán nem garantálják nekünk, hogy a hegesztett szerkezetek valóban megfelelnek a biztonsági előírásoknak és nemzetközi szabványoknak. Nem szavatolják, hogy a híd, amin áthaladunk, ne szakadjon le alattunk, vagy, hogy a hajónk el ne süllyedjen…

Nem utolsó szempont az sem, hogy autónkban teljes biztonságban érezhessük magunkat. A karosszériaelemek lézerforrasztásánál a méretpontosság (forrasztás előtt és után is) és a kitöltés vizsgálatától kezdve, a légzsák tartályának, sőt még a gépjármű ajtajának illesztési hézag ellenőrzésére is van már mód.

Gondoljunk csak bele! Életmentő mérések is lehetnek ezek!

Helyszíni vizsgálat a WikiScannel.

Nem csap be senkit

A WikiScan 2.0 hordozható lézeres varratvizsgáló rendszer még a szubjektív kérdésre is objektíven válaszolna… Nem csap be senkit: se a hegesztőt, se a cégvezetőt, se a megrendelőt, se a végfelhasználót.

Olyan, mint egy nagyra nőtt mobiltelefon! Annyira egyszerű is, de vigyázat!

Rettentő sokat tud, és emlékezik mindenre, amit lát!

A 007-es ügynök elbújhat mellette! A sötét helyen lévő varrat sem jelent lehetetlen küldetést, hiszen LED fényforrása van. Beépített lézerszkennerének és színes videokamerájának köszönhetően, érintés nélküli, gyors és megbízható varratgeometria- és illesztésvizsgálatra képes. Ennek eredményeit dokumentálja, és összeveti az előre beállított tűréshatárokkal az előforduló hegesztési eltéréseket.

Minden adat kimenthető, bármilyen okos eszközre, akár Excel táblába is. Az adott méréshez írásos- és hangjegyzet is csatolható.

Illesztések vizsgálata.

Tanulhatunk a még el nem követett hibáinkból

A WikiScan nagy érintőképernyője.

Eddig csak utólag „sírhattunk”, ha nem sikerült előírásoknak megfelelő varratot hegesztenünk. Most már – kezünkben az „óriás mobillal” – megvizsgálhatjuk a kötés előkészítését és az illesztését a hegesztést megelőzően is! Megadhatjuk neki a szabvány vagy a megrendelőnk által előírt tűréshatárokat.

Ráadásul, 200-nál többet! Ha ezeken kívül esnek a mért értékek, a készülék ezt azonnal kijelzi nagy érintőképernyőjén, rögtön fényképet is készítve az eltérés helyéről.

Mondanom sem kell, mindezt elektronikus feljegyzésként rögzítve a memóriájában: fényképeket, megjegyzéseket, mérési adatokat. Ezzel lehetővé teszi a gyártási folyamat optimalizálását.

Miért kezdenénk el a hegesztést, ha tudjuk előre, hogy nem lesz jó?

Miért veszítenénk el a megrendelőnk bizalmát, ha tökéletes munkát is végezhetünk, és mindezt igazolhatjuk is felé, egy egyszerű megosztással?

Miért veszítenénk el a megrendelőnk bizalmát, ha tökéletes munkát is végezhetünk, és mindezt igazolhatjuk is felé, egy egyszerű megosztással?

Mennyi felesleges utómunkálatot úszhatunk így meg!? Nem beszélve a hegesztőanyagok és hegesztési segédanyagok, valamint az energia felhasználásának csökkenéséről, ezek pazarlásának megelőzéséről és a rengeteg felszabaduló időről!

Megbízható társ a legtöbb iparágban

A WikiScan 2.0 nem csak a gyártócsarnokban történt munkavégzés során, de helyszíni szerelés esetén is kiváló társ, mivel a helyszínen mért eredmények azonnal továbbíthatóak a világ bármely pontjára, a felhőn keresztül. Felgyorsítja, és megbízhatóbbá teszi a helyszíni vizsgálatokat számos iparág területén: épület-, cső- és hídszerkezetek, hajóépítés, autógyártás, földmunkagépek, katonai járművek, erőművek, tartályok és nyomástartó edények gyártásában.

A „007-es ügynökök” új generációja

007-es ügynökök.

A 2.0 verzió arra enged következtetni, hogy volt már egy elődje.

Igen, az 1.0 verzió.

Az új generáció a jól bevált előd továbbfejlesztett változata: többek között – a fogantyú méretének csökkentése révén – kisebb tömegű, és még egyszerűbben kezelhető. Továbbfejlesztett törésvédő burkolata, a jobb felbontású kijelző, valós idejű varratkép és varratmagasság kijelzése, valamint a nagyobb kapacitású akkumulátora is arra utal, hogy valóban egy új, fejlettebb generációval van dolgunk.

Mindkét generáción belül 3 típust fejlesztettek ki:

  • „S ügynök” a standard, 71 mm-es hatótávra is ellátó
  • „HR ügynök”, a nagy felbontású képeket készítő, 29 mm hatótávú
  • „L ügynök” a nagy hatótávú, hiszen 159 mm-re is ellát!

 

(A blogban szereplő képek illusztrációk)