Oldal kiválasztása

Amit mindenképpen érdemes tudni az ellenállás-hegesztőgépek karbantartásáról!

Írta: Podráczky Zsolt, ellenálláshegesztési üzletágvezető

Habár az ellenállás-hegesztő berendezések viszonylag egyszerűek és karbantartásmentesek, évente egyszer több részegységet is ajánlott karbantartani. A minőségi ellenállás-hegesztés a gép elektromos, mechanikus, pneumatikus és vízhűtés rendszereinek megfelelő működésének az eredménye. Ezek nem megfelelő állapota a gép meghibásodását vagy rossz minőségű hegesztéseket eredményezhet.

Az elektromos részek

Az ellenállás-hegesztés során a primeroldali kisebb árammal szemben (pl. 200 A) a szekunder oldali áram ennek 100 szorosa vagy annál is több. A gép transzformátora a nagy bejövő feszültséget kis szekunder feszültséggé alakítja, jellemzően 10 V-nál kisebbre. Ez többek között azt is jelenti, hogy a gép szekunder áramköre hajlamos a laza csatlakozások, oxidáció, zsír és egyéb szennyeződések által okozott problémákra, amelyek nem kívánt elektromos szigetelésként jelentkezhetnek. A szekunder áramkör romlásával a gép teljesítménye csökken. Amint a romlás megkezdődik, öngerjesztő folyamat indul el és ez felgyorsul a megnövekedett ellenállás és a hő miatt.

A megfelelő megelőző karbantartásnak magába kell foglalnia az összes, kis feszültségű, szekunderköri elektromos csatlakozás szétszerelését, tisztítását és megfelelő összeszerelését (kontaktpaszta használata, csavarok kellő mértékű meghúzása). Gyakran a csatlakozó elemek felületi megmunkálására vagy cseréjére van szükség, ha a csatlakozások lazák voltak és az érintkező felületek károsodtak.

Laza csatlakozások miatt károsodott érintkező felületek.

Laza csatlakozások miatt károsodott érintkező felületek.

Károsodott alkatrész felújítás előtt.

Károsodott alkatrész felújítás után.

A pneumatika megfelelő működése

A hegesztés jó minőségéhez szükséges a megfelelő nyomóerő is. Bár egyre növekvő tendencia mutatkozik a szervomotoros-működtetésű ellenállás-hegesztőgépek irányába, a használt gépek többsége még mindig pneumatikus működtetésű. A nedvesség a leggyakoribb probléma az ellenállás-hegesztőgépek pneumatikus rendszereiben.

Ezen felül minden gépen található levegőszűrő, szabályozó és régi gépek esetén kenőolajtartály is. A megelőző karbantartás a léghenger belsejének időközönkénti ellenőrzését, és szükség szerint a tömítések cseréjét foglalja magába. Ha a henger hosszabb ideig álló helyzetben van nedves levegővel telve, akkor a henger fala és a tengelyek is károsodhatnak, amelyeket fel kell szabályozni vagy cserélni kell.
(Ha a henger olajozóval van felszerelve, ellenőrizni kell, hogy az megfelelően van-e beállítva. Kb. egy csepp olaj, a gép 10-15 löketére. A legtöbb esetben az olajozást túlságosan sokra állítják, ami a gép légkibocsátó kipufogóinak olajjal történő eltömődését okozza és korlátozza a hengerből kilépő levegő áramlását. Ez akadályozhatja a nyomóerő megfelelő kialakulását és varrathibákat okozhat. Fontos még a megfelelő minőségű, gyártó által ajánlott olaj használata utántöltéskor!)

Vízhűtés és kondenzáció

Áramlásszabályzó tisztítás előtt.

Áramlásszabályzó tisztítás után.

A vízhűtés fontosságát gyakran nem veszik figyelembe az ellenállás-hegesztőgépek működésében. Ha a réz áramvezető alkatrészek felforrósodnak, vezetőképességük csökken és ezzel csökken az átfolyó áram értéke. A megfelelő hűtés így elengedhetetlen az ellenállás-hegesztőgépek problémamentes működéséhez. A gépgyártók minden esetben megadják az ajánlott vízáramot és hűtővíz hőmérsékletet. Ennek folyamatos biztosításához elengedhetetlen a vízhűtő körök megfelelő állapota és karbantartása.

Egy gépen lehet egy vízkör, amelynél az összes részegység sorba van kötve vagy több párhuzamos kör, amely esetben egy vízelosztó több ágra osztja a bejövő vizet, amely körönként áramlásellenőrzőkkel és áramlásszabályozókkal van ellátva.

Ha vezetékes vizet használnak az ellenállás-hegesztőgépek hűtésére, akkor a nem megfelelő víz esetén, az ásványi anyagok lerakódása fokozatosan felhalmozódhat, amely korlátozhatja az áramlást. A szűretlen kútvíz nem ajánlott választás. A vízhűtő egységet mindig a gyártó ajánlásának megfelelő keménységű és ásványi anyag tartalmú vízzel kell feltölteni. A hűtőkörben elhelyezett vízszűrő használata legtöbb esetben javasolt. Központi hűtőrendszer esetén a gép vízbemeneténél szükséges a szűrő, azonban helyi zárt hűtőkör esetén a hűtőegység vízbemeneténél, ill. ha egy gép van a körben a gép vízkimeneténél. Fontos a hűtőkör vizének tisztasága is, így a szűrő és az áramlásszabályzók (ha van) rendszeres tisztítása is a karbantartás része.

A megfelelően méretezett és megfelelő hőmérsékletű vizet biztosító hűtő tudja az elektródákat, hűtött gépegységeket és áramvezető részeket kellő sebességgel lehűteni. Habár a hűtés meghosszabbítja az elektródák élettartamát, de a túl alacsony hőmérsékletű víz páralecsapódást eredményez, aminek káros következményei lehetnek. Fontos, hogy a hűtővíz hőmérsékletét mindig a harmatpont fölé állítsuk, különösen a nyári hónapokban vagy meleg környezetben. Az esetleges kondenzáció elkerülése érdekében ajánlott a vízhűtőt kikapcsolni, amikor a gép nem működik.

A gépek belső tisztítása

Az ellenállás-hegesztőgépek belsejében, vezérlőszekrényeiben általában nem szokott problémát okozni a lerakódó fémes por, szennyeződés, mivel ezek viszonylag jól zártak. Ennek ellenére az éves karbantartás részeként érdemes a gép belső tisztítását elvégezni, különösen, ha a környezeti levegőben nagy koncentrációban vannak jelen szennyezőanyagok vagy ha a gép belsejének állapota ezt láthatóan megkívánja. Szennyeződésnek különösen kitettek azonban pl. a ponthegesztő fogók.

Nagymértékben szennyeződött gép, tisztítás szükséges.

Vezérlések cseréje, szoftverfrissítése

Az ellenállás-hegesztőgépek vezérlései sokat fejlődtek az elmúlt néhány évtizedben és folyamatosan fejlődnek. Sok esetben érdemes a vezérlés cseréje egy modernebbre, amely már sokkal több funkcióval és beállítási lehetőséggel biztosítja és támogatja a magasabb színvonalú hegesztéseket.

A legmodernebb vezérlések már rendelkezhetnek szoftver frissítési lehetőséggel, amelyet általában érdemes rendszeresen elvégezni, mert az ilyen fejlesztések sokszor tartalmaznak hibajavításokat vagy új funkciókat.

Az ellenállás-hegesztőgépek felújítása

Régi vagy túlságosan leromlott állapotú gépek sok esetben egy felújítással még hosszú időre jól működő gépekké tehetők. A felújítás legtöbb esetben magába foglalja a vezérlés cseréjét, az áramvezető elemek, átkötések és csatlakozások felújítását vagy cseréjét, valamint a szükséges egyéb elemek cseréjét, javítását.

Tekintettel arra, hogy az ellenállás-hegesztőgépek évtizedeken keresztül képesek a kielégítő működésre még a karbantartások elhanyagolása vagy teljes hiánya esetén is, így megfelelő karbantartással (és esetleges felújítással) a gépek élettartama jelentősen megnövelhető.

Részleges forrás: Snow, T. (2008) Respecting your resistance welder, The Fabricator.

ipar-napjai-2024

You have Successfully Subscribed!